Paylaş

Akustik Rapor ve Akustik Proje

Akustik Rapor ve Akustik Proje

Akustik Rapor ve Akustik Proje

Örneklerin yer aldığı kılavuz, eğitici kuruluşlar ve güncellenen bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik gereği 31.05.2019 tarihine kadar ruhsata tabi olan yapılar için mimari projeye ek olarak, Akustik Rapor, bu tarihten sonra ise yönetmelikte yer alan yapılar için Akustik Proje gereklidir.

Yönetmelikte A ve B sınıfı akustik performans hedefleyen yapılar için tam tanımlama yapılmamıştır, ancak bu yapıların Kongre Merkezleri, Kültür Merkezleri, Opera Salonları gibi akustik alanın önem teşkil eden yapılar olacağı düşünülmektedir.

Yukarıda belirtilen yapılar haricinde, yönetmelikte tanımlanan büyüklük, kat sayısı ve fonksiyon koşullarına göre, yeni ruhsat alacak yapılarda C sınıfı, tadilat ruhsatı alacak yapılarda ise D sınıfı hedeflenerek rapor veya proje düzenlenmesi gerekmektedir.

Yalnızca A veya B sınıfı akustik performans hedefleyen yapılarda D-2 sertifikasına sahip kişiler ölçüm yapabileceklerdir, bunlar haricindeki ruhsata tabi olan yapılarda ölçüm şartı bulunmamaktadır.

Ayrıca;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan, mevzuat bilgisine, Akustik Uzman Listesine, yardımcı dokümanlara ve eğitim veren kuruluşların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

CE’s Mimarlık Stüdyosu, yüksek lisanslarını bu konu üzerine tamamlamıştır. D1-Bina Akustiği Uzmanı Sertifikasına sahiptir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkili kılınmış Akustik Uzmanı ekibi ile Akustik Rapor ve Akustik Proje hazırlamaktadır.

CE’s Mimarlık Stüdyosu, Türkiye’de tüm illere ve İstanbul’da tüm ilçelere Akustik Rapor ve Akustik Proje hazırlamaktadır.

CE’s Mimarlık Stüdyosu akustik alanında, Türkiye genelinde en çok rapora ve projeye imza atan, en deneyimli firmadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği Açıklama ve Uygulama Kılavuzu yayınladı.

Kılavuz, çalışmaların nasıl hazırlanması gerektiğini ve nasıl kontrol edilmesi gerektiğini detaylı olarak açıklamaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin değerli öğretim üyelerinin yoğun çalışmaları ile hazırlanan kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için 10 Soruda Akustik Proje ve Akustik Rapor yazımızı inceleyebilirsiniz veya Akustik Rapor ve Proje bölümümüze göz atabilirsiniz.

En İyi Fiyat ve En Hızlı Teslim için bize ulaşın.

+90 212 263 1 001

Kaynak

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği. (2008). T. C. Resmi Gazete, 27075, 05 Aralık 2008.