Paylaş

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık Ofisi olarak kurulan CE’s, Etiler, Beşiktaş, İstanbul, Türkiye’de mimarlık ofisleri arasında yerini almıştır. İç Mimarlık ve Mimarlık alanlarında tasarım, projelendirme ve uygulama hizmeti vermektedir. CE’s sahip olduğu tecrübe ve akademik birikim ile birlikte; özgün fikirler ışığında, ilham verici tasarımlarla, dünyada iz bırakmayı hedeflemektedir.

Ekibinde Mimar, Yüksek Mimar ve Dr. Mimar bulunan CE’s Mimarlık Stüdyosu, TMMOB Mimarlar Odası’na kayıtlı tescilli mimarlık ofisidir.

Mimarlık Ofisi CE Evi

CE’s Neler Yapmaktadır?

Konut, ticari veya kamu kullanımı amacı ile oluşturulmak istenen mekanların; ilk tasarımından son kullanıcıya ulaşmasına kadarki sürecin tamamında hizmet sağlamaktadır.

Sırasıyla bir mekanı oluşturmak için aşağıdaki dört adım izlenmektedir.

1. Tasarım (Kullanıcı talepleri ve mimari konsept doğrultusunda taslak çizimlerin hazırlanması)

2. Projelendirme (Yapılan tasarımın uygulamaya yönelik detaylı çizimlerinin hazırlanması)

3. Satın Alma (Yapılan projelendirme doğrultusunda ürünlerin satın alınması ve özel üretim ürünlerin sipariş verilmesi)

4. Uygulama (Yapılan satın almaların, projesine uygun olarak mekanda hayata geçirilmesi)

Bu hizmetlere; ev tadilatı, ev yenileme, villa tadilatı, villa yenileme, anahtar teslim tadilat gibi halk arasında belirtilen tanımlamaların hepsi dahildir.

Mimarlık Nedir?

Tarih boyunca var olan en eski mesleklerden biri olan mimarlık aslında bir yapıyı var etmenin yollarını arayan bir sanat dalıdır.

Mimar Nedir?

Mimar denilince akla çok fazla çeşitlenmiş mimari görevler gelmektedir. Bunlar; konsept mimarı, proje mimarı, saha mimarı, maket mimarı, iç mimar ve hatta tadilat mimarı gibi birçok alanda uzman olan mimarlara verilen isimlerdir. Ancak mimarın olması gereken tanımı; tüm kalıpların dışında, her proje için konuma, işleve, teknolojiye ve hislere eğilimler sergileyerek çağa ilham olacak yapıları tasarlayan ve eserinin sahada nasıl yapılacağının kılavuzunu hazırlayan kişidir. Bu tanım haricinde çeşitli alanlarda uzmanlaşarak yapının var olmasına olanaklar tanıyan mimarlık diplomasına sahip kişiler aslında başka mimarların hayallerinin gerçekleşmesini sağlayan kişilerdir.

Mimarlar Bir Araya Gelip Neden Mimarlık Ofisi Kurdular?

Günümüzde, projelerin alanları büyük ve teslim süreleri kısıtlı olduğu için mimarlar tek başlarına kabiliyetlerini sergilemede yavaş kalmaktadırlar. Bu sebeple mimarlık ofisleri adı altında ekipler oluşturulmuştur. Projeler ofisin kurucusu olan mimarın tasarımlarını yönlendirdiği ve geriye kalan işlerin ise ekip tarafından yürütüldüğü kurumlara dönüşmüştür. Tam da bu noktada hassas bir tartışma konusu yer almaktadır, kurucu mimar aynı anda kaç projeye sanatını ve birikimini aktaracak kadar hakim olabilir?

Neden Mimarlık Ofisi Değil Mimarlık Stüdyosu?

Ticari kaygıların çok önemsendiği bu dönemde işverene hızlı dönüş sağlamak, uygun fiyatlara çalışmak gibi hedefler ile kurulan ve gelişen ofisler mimarlık yapmakta mıdır? Stüdyo kelimesinin mimarlık alanında kullanılması gereken kelime olduğunu tamda bu sebeple düşünülmektedir. Stüdyo, kurucu mimarların, projelerle tam anlamıyla ilgilendiği, vakit ayırabildiği ve sanatını aktarabildiği alan olarak tarif edilebilir.

Mimarlık Ofisi Zihinlerdeki Mimarlığı Neden İcra Edemiyor?

İnşa edilecek çoğu proje, ticari amaçlıdır. Bu projelerin kamu yararını ve mimari tasarımları fazlasıyla manipüle ettiği bilinmektedir. Çoğu soru “kaç” ile başlamaktadır, dolayısıyla mimari tasarımlar sanat orijininden çıkarak teknik hizmet doğrultusuna yerleşmiştir. Bu sebeple, mimarlığın kalbinin kamu yararı hedefleyen ve mimarlık tutkusuna sahip kişilerin hayata geçirmek istedikleri yapılarda attığını görülmektedir.

CE’s Mimarlık Stüdyosu’nun Hedefi Nedir?

CE’s Mimarlık Stüdyosu’nun hedefi, kurucularının ve ekibin imzasını taşıdığı projelerde tasarım kontrolünü kaybetmeyeceği kadar denetimli büyüyerek, kamusal ve mimarlık tutkusu ile yapılması planlanan yapılarda; özgün fikirler ışığında, ilham verici tasarımlarla, dünyada iz bırakmaktır.

İç Mimarlık Ofisi İstanbul SO Evi
S&O Evi – Tasarım, Projelendirme, Uygulama