Paylaş

Mimarlık

Mimarlık

Mimarlık

Tarih boyunca var olan en eski mesleklerden biri olan mimarlık aslında bir yapıyı var etmenin yollarını arayan bir sanat dalıdır. Ceren Kolan Şentürk ve Efe Can Şentürk tarafından Etiler, Beşiktaş, İstanbul’da mimarlık ofisi olarak kurulan CE’s, mimarlık ve iç mimarlık alanlarında tasarım, projelendirme ve uygulama hizmeti vermektedir.

Günümüzde mimarlık denilince akla çok fazla çeşitlenmiş mimarlık alanları gelmektedir. Bunlar; konsept mimarı, proje mimarı, saha mimarı, maket mimarı, iç mimar ve hatta tadilat mimarı gibi birçok alanda uzman olan mimarlara verilen isimlerdir. Ancak mimarın olması gereken tanımı; tüm kalıpların dışında, her proje için konuma, işleve, teknolojiye ve hislere eğilimler sergileyerek çağa ilham olacak yapıları tasarlayan ve eserinin sahada nasıl yapılacağının kılavuzunu hazırlayan kişidir. Bu tanım haricinde çeşitli alanlarda uzmanlaşarak yapının var olmasına olanaklar tanıyan mimarlık diplomasına sahip kişiler aslında başka mimarların hayallerinin gerçekleşmesini sağlayan kişilerdir.

Günümüzde, projelerin alanları büyük ve teslim süreleri kısıtlı olduğu için mimarlar tek başlarına kabiliyetlerini sergilemede yavaş kalmaktadırlar. Bu sebeple mimarlık ofisleri adı altında ekipler oluşturulmuştur. Projeler ofisin kurucusu olan mimarın tasarımlarını yönlendirdiği ve geriye kalan işlerin ise ekip tarafından yürütüldüğü kurumlara dönüşmüştür. Tamda bu noktada hassas bir tartışma konusu yer almaktadır, kurucu mimar aynı anda kaç projeye sanatını aktaracak kadar hakim olabilir? Örneğin 50 kişinin çalıştığı mimarlık ofisinde aynı anda 5 projenin yürütüldüğünü düşündüğümüzde kurucu mimarın her projeye zihnini vermesi, mekanlarında dolaşması imkansızdır. Ticari kaygıların çok önemsendiği bu dönemde işverene hızlı dönüş sağlamak, uygun fiyatlara çalışmak gibi hedefler ile kurulan ve gelişen ofisler mimarlık yapmakta mıdır? Stüdyo kelimesinin mimarlık alanında kullanılması gereken kelime olduğunu tamda bu sebeple düşünülmektedir. Stüdyo, kurucu mimarların, projelerle tam anlamıyla ilgilendiği, vakit ayırabildiği ve sanatını aktarabildiği alan olarak tarif edilebilir.

İnşa edilecek çoğu proje, ticari amaçlıdır. Bu projelerin kamu yararını ve mimari tasarımları fazlasıyla manipüle ettiği bilinmektedir. Çoğu soru “kaç” ile başlamaktadır, dolayısıyla mimari tasarımlar sanat orijininden çıkarak teknik hizmet doğrultusuna yerleşmiştir. Bu sebeple, mimarlığın kalbinin kamu yararı hedefleyen ve mimarlık tutkusuna sahip kişilerin hayata geçirmek istedikleri yapılarda attığını görmekteyiz.

Özetlemek gerekirse CE’s Mimarlık Stüdyosu’nun hedefi, kurucularının imzasını taşıdığı projelerde tasarım kontrolünü kaybetmeyeceği kadar kontrollü büyüyerek, kamusal ve mimarlık tutkusu ile yapılması planlanan yapılarda; özgün fikirler ışığında, ilham verici tasarımlarla, dünyada iz bırakmaktır.