Tiny House Nedir?

Tiny house kelime anlamı olarak mikro ev ya da küçük ev anlamına gelmektedir. Tiny House farklı büyüklüklerde üretilebilmektedir örneğin 40 , 60 ve 80 metre karelik evler çeşitli firmalar tarafından satışa sunulmuştur. 

Başlangıcı 2008 yılında yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik krize dayanmaktadır. 

Bu kriz nedeniyle toplum daha küçük evlerde, daha az masrafla ve çevreye uyumlu şekilde yaşamayı tercih etmeye başlayınca bu akıma dahil olan insanların sayısı artmıştır.

Boyutları yaklaşık 10 ile 50 metrekare arasında değişen küçük evler, sınırlı alanlarda kompakt ve pratik çözümler sunmaktadır.

Tiny House Nasıl Yapılır ve Özellikleri Nelerdir?

Tiny House sınırlı bir alana sahiptir ancak mekanların tasarlanmasının sonucunda bu sınırlı alanda verimli ve kullanışlı çözümler elde edilebilir. Tasarım yapılırken dikkat edilecek birçok kriter bulunmaktadır.

Sirkülasyon (hol, koridor, merdiven, vb.) alanlarının belirlemesi iç mekan organizasyonunun oluşturulmasında ilk aşamadır. Böylece mekanların ilişkileri için uygun bir altyapı oluşturulabilir. Tiny House tasarımında duvarlar ve tavan kullanılarak istenilen çözümler sağlanabilir.

Mutfakta kullanılan ekipmanlar duvara asılabilir veya raf, dolap sistemleri tasarlanarak düzenlenebilir. Tavanın yükseltilmesi, pencere eklenmesi gün ışığını etkisinin artmasına ve ferahlık hissinin oluşturulmasına katkı sağlayabilir.

Bu etki, mekanda bulunan pencere sayısı artırılarak güçlendirilebilir ve mekanın daha büyük algılanması sağlanabilir. Yatak odasının asma kat ile mekana dahil edilmesi durumunda mekanın bütünlüğü bozulmadan alan kazanılabilir.

Banyo ve tuvalet tasarımında, lavabo altında kalan alan depolama amacıyla kullanılabilir. Duvarlara askılık ve raf eklenerek mekanın kullanımındaki verim artırılabilir. Merdiven altında bulunan bölüm de depolama alanı, oturma veya okuma alanı olarak değerlendirilebilir.

İç mekanda ferahlık algısını artırmak amacıyla açık tona sahip renkler tercih edilebilir. Duvar ve tavanlarda kullanılacak renkler dış cephe ve zeminde bulunan renklerden daha açık seçilebilir. 

Mekanda bulunan duvarlarda ayna kullanılarak derinlik algısı artırılabilir. Birden fazla fonksiyona sahip katlanabilir ürünler (Çalışma masası, yemek masası gibi) tercih edilebilir. 

Bu sayede mekanda mobilyaların kullanımından sonra alanın tekrar kazanılması sağlanabilir.

Karmaşık birçok eşyanın bulunduğu alanların zemine yakın konumlandırılması ile mekanın düzenli algısı güçlendirilebilir. Tiny House’ta mekanlar bölünerek birbirinden ayırılmamalıdır.

Yaklaşım olarak alan ve mekanlar birçok farklı durumda kullanılmalı ve çok fonksiyonlu hale getirilmelidir. Böylece günlük hayatta mekanın verimli kullanılmasına imkan sağlanabilir.

Günümüzde herkesin hayatını etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle Tiny House kullanımı artış göstermiştir. 

Konut fiyatlarının yükselmesi, kentteki kalabalıktan uzaklaşma isteği nedeniyle kentin dışında, imkanlar dahilinde küçük bir ev edinme fikri toplumda giderek çoğalmaya başlamıştır.

Doğru bir tasarım yaklaşımıyla oluşturulan ve maliyet olarak bütçeye uygun seçenekler bu evlerin tercih edilmesine katkı sağlamaktadır.

Tiny House için belediyeden izin almak ve imar izni gerekli mi?

Tiny House çeşitleri İmar Kanunu’nda bina niteliğindedir ve sadece imarlı arazilerde kullanılabilmektedir. Dolayısıyla bu evlerin kullanımı için belediyeden veya parselin imar için bağlı olduğu kurumdan izin alınması gerekmektedir.

Ayrıca, mobil evler ise Karayolları Trafik Kanunu’na göre O sınıfı motorsuz araç niteliğindedir ve römork olarak tanımlanmıştır.

Kara yollarında seyir halinde ise muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir. Yüklü ağırlığı 750 kg’ın altında olması durumunda tescile tabi değildir.

Tiny Houselar herhangi bir motora sahip olmadığından veya mobilete özelliği taşımamalarından dolayı Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi değildir.

mimarlık sayfamıza göz atın

KAYNAKLAR

Fotoğraflar

  • https://unsplash.com/ 

Yazılar

  • T.C. Karayolları Trafik Yönetmeliği, T.C. İmar Kanunu
  • https://www.ntv.com.tr/yasam/tiny-house-nedir-tiny-house-tanimi-ve-tarihcesi,ApCGE5eiqUaHiwZBtEWD5Q
  • https://learn.compactappliance.com/tiny-house-design-tips/