Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi ya da kısa haliyle EKB’nin görevi, elektronik ve mekanik cihazlarda yer alan enerji sınıflandırmaları gibi yapıları da enerji sınıflarına göre ayırmaktır. 

Bu sınıflandırmayı yapmak için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği yayınlanmıştır. Amaç yapıların hangi enerji sınıflarına ait olduklarını tespit etmektir.

CE’s yüksek lisanslarını enerji verimliliği üzerine tamamlamış olan, EKB Uzmanı Sertifikasına sahip, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkili kılınmış EKB Uzmanı ekibi ile EKB hazırlamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi
Kaynak: Shutterstock

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları

Bu sınıflandırma A, B, C, D, E, F veya G şeklinde ifade edilmektedir. A sınıfı bir yapının enerji verimliliği yüksektir, bir başka deyişle, diğer yapılara göre aynı enerji harcandığında daha çok verim elde edilmektedir. G sınıfında ise daha yüksek sınıflı yapılar ile aynı enerji harcandığında, diğer yapılara kıyasla daha az verim elde edilmektedir.

Mevcut ve Yeni Yapılar Arasındaki FarKLAR

2011 yılından önce Yapı Ruhsatı (İnşaat Yapma Ruhsatı) alınan mevcut bir yapı için EKB düzenlenecekse herhangi bir sınıfa ait olma zorunluluğu bulanmamaktadır. Ancak yeni yapılacak bir yapı için EKB düzenlenecekse bu durumda minimum C sınıfının sağlanması gerekmektedir. Enerji Kimlik Belgesi fiyatları alan bazında değişiklik göstermektedir.

YENİ YAPILARDA ekb hazırlanabilmesi için gereKENLER

Güncel Mimari PROJE

Elektrik PROJESİ

Mekanik PROJESİ

Isı Yalıtım Projeleri

Yapı Ruhsatı

Kimler EKB düzenleyebilir?

EKB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş EKB uzmanları tarafından düzenlenir. EKB uzmanları aldıkları eğitim ve sertifika neticesinde bu belgeyi düzenlemeye hak kazanmış kişilerdir.

 

ekb'nin DOĞRULUğu NASIL KONTROL EDİLİR?

EKB’nin doğruluğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bünyesinde bulunan Binalarda Enerji Verimliliği Uygulaması BEP-TR 2 sisteminden kontrol edilebilmektedir.

MEVCUT YAPILARDA ekb hazırlanabilmesi için gereKENLER

Güncel Mimari PROJE

Elektrik TESİSAT BİLGİLERİNİ GÖSTEREN BELGE

mEKANİK TESİSAT BİLGİLERİNİ GÖSTEREN BELGE

Yapı Ruhsatı

Detaylı Bilgi İçin Hemen Arayın!

Beyan

Tarafımızla paylaşılan mimari proje ve ilgili tüm dokümanlar, Ces Mimarlık ve İnşaat A.Ş. ve Ces Design Ltd tarafından gizlilik içerisinde korunmaktadır ve üçüncü taraf kişilerle veya kurumlarla paylaşılmamaktadır.

Düzenlediğimiz Enerji Kimlik Belgelerinin tamamı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında düzenlenmektedir ve bu yönetmeliğin belirlediği koşulların tamamını sağlamaktadır.