Paylaş

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi(EKB)’nin görevi, elektronik ve mekanik cihazlarda yer alan enerji sınıflandırmaları gibi yapıları da enerji sınıflarına göre ayırmaktır. Bu sınıflandırmayı yapmak için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği yayınlanmıştır. Amaç yapıların hangi enerji sınıflarına ait olduklarını tespit etmektir.

Enerji Kimlik Belgesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş EKB (Enerji Kimlik Belgesi) uzmanları tarafından düzenlenir. EKB uzmanları aldıkları eğitim ve sertifika neticesinde bu belgeyi düzenlemeye hak kazanmış kişilerdir.

Bu sınıflandırma A, B, C, D, E, F veya G şeklinde ifade edilir. Eğer A sınıfı bir yapıya sahipseniz, yapınızın enerji verimliliği yüksektir, bir başka deyişle, diğer yapılara göre aynı enerjiyi harcadığınızda siz daha çok verim elde edersiniz. Eğer G sınıfı bir yapıya sahipseniz diğer yapılara göre aynı enerjiyi harcadığınızda siz daha az verim elde edersiniz.

Bu noktada, 2011 yılından önce Yapı Ruhsatı (İnşaat Yapma Ruhsatı) alınan mevcut bir yapı için Enerji Kimlik Belgesi düzenlenecekse herhangi bir sınıfa ait olma zorunluluğu bulanmamaktadır.

Ancak yeni yapılacak bir yapı için Enerji Kimlik Belgesi düzenlenecekse bu durumda minimum C sınıfının sağlanması gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları alan bazında değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse yaklaşık fiyatlar, 1.000 metrekarelik bir yapı için 450₺ iken, 2.000 metrekarelik bir yapı için 900₺ civarındadır.

Enerji Kimlik Belgesi doğruluğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bünyesinde bulunan Binalarda Enerji Verimliliği Uygulaması BEP-TR 2 sisteminden kontrol edilebilmektedir.

Bu belgenin hazırlanması için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

Yeni Yapılacak Yapılarda

1) Güncel Mimari,

2) Elektrik,

3) Mekanik,

4) Isı Yalıtım Projeleri

5) Yapı Ruhsatı

Mevcut Yapılarda,

1) Mimari Proje

2) Yapı Ruhsatı

3) Yapının sahip olduğu mekanik ve elektrik tesisat bilgilerini gösterir belge

CE’s Mimarlık Stüdyosu olarak sadece sertifika sahibi olmayan ayrıca yüksek lisanslarını da konu üzerine tamamlamış olan, EKB Uzmanı Sertifikasına sahip, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkili kılınmış EKB Uzmanı ekibi ile Enerji Kimlik Belgesi hazırlamaktadır.

Detay bilgi ve teklif almak için hemen arayın.

+90 212 263 1 001