Paylaş

Mutfak Tezgah Malzemeleri Nelerdir?

Mutfak Tezgah Malzemeleri Nelerdir?

Mermer Tezgah Nedir ?

Mutfak Tezgah Malzemeleri listedeki en eski malzeme olan mermer, kalsiyum karbonat veya magnezyum karbonat esaslı doğal bir yüzeydir. Çok çeşitli renk ve doku skalasıyla yıllardır mutfakta kendine yer edinmiştir. Isıya ve çizilmelere karşı dayanıklı, uzun ömürlü bir malzemedir. Ancak asidiklere karşı dayanıksız olması ve temas ettiği sıvıları absorbe ederek kalıcı leke bırakması kullanımda dezavantaja neden olur. En çok tercih edilen mermer türlerinden biri marmara mermeridir. Marmara mermeri, marmara adasından çıkarılır ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Kaynak: Unsplash

Granit Tezgah Nedir?

Mutfak tezgahı olarak, mermere göre daha sağlam bir doğal taş olan graniti öne çıkaran özelliği, çizilmeye ve ısıya karşı dayanıklı olmasıdır. Ancak bu volkanik taşın, salgıladığı radon gazı nedeniyle kanserojen olması hakkında araştırmalar mevcuttur. Uygulama esnasında plakaların doğru işlenmemesi uzun vadede çatlaklara yol açabilir. Düzenli bakım ve cila yapılırsa çatlakların önüne geçilebilir. Doğal taş olduğundan fazla renk seçeneği yoktur. Doğası gereği desenlidir, tek renk tezgah isteniyorsa tercih edilmemelidir. Her plaka kendine özgüdür ve bu durum büyük mutfaklarda desen takibi açısından zorluk yaratabilir. Asitler iz bırakmaz.

Kaynak: Unsplash

Kuvars Tezgah Nedir?

Kompozit döküm yöntemi kullanılarak; kuvars kumu, cam, ayna parçası ve renklendiriciler gibi çeşitli malzemelerden oluşturulur. Kuvars yeryüzündeki en sert minerallerden biridir. Kuvars tezgah seçmeden önce; kullanılacak kompozit taşın içerdiği kuvars oranına dikkat edilmelidir. İçeriğindeki kuvars oranı arttıkça kompozit taşın dayanıklılığı artar. Ayrıca, birden fazla plaka kullanılacaksa; plakaların aynı gün üretilmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde renk tonunda farklılık gözlenebilir.

Çizilme, aşınma yapmaz dayanıklıdır. İçeriğindeki bağlayıcı reçine sebebiyle ısıya karşı dayanıksızdır. Üretim yöntemi sayesinde gözeneksiz bir yapısı vardır, hijyeniktir. Temas ettiği malzemeleri su emme oranı düşük olduğu için leke tutmaz. Asitler iz bırakmaz.

Kompozit Kuvars Taş Üreten Markalar:

Çimstone: Yerli firma 20 yıldır sektördedir %85 kuvars içeren 305*140 boyutlarında plaka üretir.

Silestone: İspanya menşeli firma %93 kuvars %7 epoksi reçine içeren 305*140  ve 325*159 boyutlarında plaka üretir.

Belenco: Yerli firma 6 yıldır sektördedir ve %97 kuvars içeren 310*152 boyutlarında plaka üretir.

Calisco: Yerli firma %93 kuvars içeren plakalar üretir.

Kaynak: Unsplash

Akrilik Tezgah Nedir?

Mutfak tezaghı olarak tercih edilen akrilik esaslı tezgahlar genellikle pürüzsüz ve modern görünümüyle öne çıkar. Mutfağında bütünlük isteyenler tercih etmelidir çünkü akrilik tezgahlar ek yerleri belli olmadan birleştirilebilir. Aynı malzemeden eviye dönülmesi de bu bütünlüğü destekler. Tasarımda farklılıklara açıktır. Akrilik tezgahlar içeriğindeki birleştirici madde sebebiyle ısıya dayanıklı değildir. Çizilmelere karşı dayanımı zayıftır. Ancak olası çizilme durumunda profesyonel bir zımparalama işlemi ile çizikler giderilebilir. Gözeneksiz yapısı sayesinde hijyeniktir. Renk ve desen skalası geniştir.

Akrilik Tezgah Markaları:
• DuPont Corian
• Hanex
• Franke
• LG
• Getapol

Porselen Seramik Tezgah Nedir?

Diğerlerine kıyasla daha yeni teknoloji ürünü olan bu plakalar; porselen, cam ve kuvars kullanılarak yapılır. İçeriğinde sentetik yoktur, organiktir. Gözeneksizdir, sıvı emilimi olmadığı için hijyeniktir. Çizilmez ve aşınmaz, ısıya ve kimyasallara karşı yüksek dayanım gösterir. İç ve dış mekanlarda, yatay ve düşey düzlemlerde kullanıma uygundur. 4, 8, 12 ve 20cm gibi çeşitli kalınlıklarda üretilebilir. Renk ve desen skalası genişlemeye devam etmektedir.

Porselen Seramik Markaları:

• Dekton (320x144)

• Neolith (360x 120) (320×150)

Kaynak: Unsplash

Laminat Tezgah Nedir?

Laminat tezgahların iç kısmı suntadan dış kısmı ise laminat film kaplamasından meydana gelmektedir. Suni bir ürün olduğu için dış yüzeyindeki baskı ahşap, taş gibi çeşitli desenlerden oluşabilir. Diğer tezgah türlerine göre daha dayanıksız ve hesaplıdır. Kötü uygulamalardan kaynaklı su ile etkileşimlerde sorunlar gözlenebilir.

Polyester Tezgah Nedir?

Mermer tozu ile polyesterin birleşmesinden meydana gelmektedir. Çizilmelere ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı değildir. Maliyet olarak düşük fiyatlıdır. Asidiklere karşı dayanıklıdır. Anti bakteriyeldir.

Kaynak: Unsplash

Mutfak Tezgah Malzemeleri Çelik Tezgah Nedir?

Paslanmaz çelikten yapılan tezgahlar, endüstriyel bir algı yaratır. Antibakteriyeldir, levha olarak bükülerek uygulanır. Ek yerleri belirgindir. Isıya, neme ve asidiklere karşı dayanıklıdır.

Kaynak: Unsplash

Mutfak Tezgah Malzemeleri Ahşap Tezgah Nedir?

Doğal lamine ahşaptan üretilen tezgahlar, kullanıldığı mekanda sıcak bir algı yaratır. Doğallığı sebebi ile çizilmelere karşı dayanıksızdır. Gözenekli yapısı sebebi ile antibakteriyel değildir. Ek yerleri belli olur. Isıya ve neme karşı dayanıklıdır.

Kaynak: Unsplash

Mutfak Tezgah Malzemeleri Beton Tezgah Nedir?

Beton esaslı olan tezgahlar, için normal çimentodan farklı içeriğe sahip kimyasallar kullanılmaktadır, endüstriyel bir algı yaratır. Çizilmelere, ısıya ve neme karşı dayanıklıdır. Ek yerleri belli olmaz.

Kaynak: Unsplash

Mutfak Tezgah Malzemeleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak tezgah malzemeleri seçilirken dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. Dayanıklılıkları, fiyatları, uygulama farklılıkları, renk ve desen seçenekleri birbirinden farklı olan doğal ve yapay birçok tezgah malzemesi bulunmaktadır. Tezgah seçerken; bu unsurlardan kullanıcının önceliklerini göz önüne alarak tercih yapmak doğru olacaktır.

Ses yalıtımı konusunda yeni binaların sahip olmak zorunda olduğu, Akustik Rapor ve Akustik Proje ile ilgili yazımıza göz atın !

Kaynaklar

https://www.thespruce.com/thmb/1JBj1Efs2Uz4eGO5Df2hUEhbL20=/960×0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc()/file1-5bb3955646e0fb002611371f.jpg
https://www.corianquartz.com/
https://www.dekton.com/tr/tezgahlar/