Paylaş

Mimari Eskiz Nasıl Yapılır?

Mimari Eskiz Nasıl Yapılır?

Mimari Eskiz kelimesini incelemeye eskiz sözcüğünden başlarsak, Eskiz; taslak, müsvedde anlamına gelen ve dilimize Fransızca’ dan geçmiş bir kelimedir. Mimari eskiz tekniklerine dair detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Mimarlar tasarım sürecinde, zihnindekileri grafiğe aktarmak için pek çok yol izler. Bu, bilgisayarları kullandığımız teknolojik bir yol da olabilir, ellerimizi kullandığımız sezgisel ve deneysel bir yol da olabilir. Belli bir süje hakkında çizim yaparken önemli olan tek şey form ve formun kontur hatları değildir. Süjenin hangi yönlerinin ilginizi çektiğini sorgulamak; kağıda aktarılanı daha güçlü yapmaya yarar.

Kaynak: Unsplash

Mimari Eskize Başlarken

Görüntüyü inceleyip gözlerinizi kapattığınızda aklınızda kalan baskın imgeleri hayal edin ve görüntünün ne kadarının kağıtta olması gerektiğiyle ilgili seçici olun. Kağıda baktığımızda önemli olan optik görüntünün yansıması değildir, o görüntünün kişinin zihninde bıraktığı izlenimdir.

Kaynak: Unsplash

Mimari Eskiz Düzensiz ve Titrek Çizgiler

Bileğin ve dirseğin açısı değişmeden, yalnızca kol hareket ettirilerek çizim yapılmalıdır. Hareketi kolla sınırlandırmak daha düzensiz ve düz çizgiler elde etmeyi sağlar. Düzensiz çizgiler ise; daha akıcı bir çizim elde edilmesine yardımcı olur. Düzensiz çizgilerin daha güçlü gözükmesi için çizgiler; çizen kişiye doğru çekilmelidir. Çizgilerin kesişim noktalarından taşması da dikkat edilmesi gereken diğer unsurdur.

Kaynak: Unsplash

Çeşitli Çizgi Vurguları

Kalemin tutulduğu yer değiştirilerek çizgi çeşitliliği yaratılabilir. Mimari eskize yeni başlandığında; kalemi ucundan tutup kalem üstünde daha fazla hakimiyet sağlanmalıdır. Kalemin tutulduğu açıyı değiştirmek tek kalemle çok çeşitli vurgular elde edilmesini sağlar.

Son olarak şu bilinmelidir ki; mimari eskizin özünde kısıtlamalar yoktur, izlenmesi gereken bu yolları katalizör olarak kabul edip pratik yaparak, her mimar kendi yolunu çizebilir.

Mimari Eskiz İçin Bazı İpuçları

Üç farklı kalınlıkta kalem kullanılmalı, derinlik verebilmek için.

Bir tane Öncü Çizgi oluşturulmalı (silik 2h kalem kullanılabilir).

Kalem yukardan aşağı çekilerek ve sağdan sola çekilerek çizgiler oluşturulmalı.

Çizgiler oluştururken el bileği oynatılmamalı, koldan açı ve eğim verilmeli.

Çizgilerin köşe birleşimlerinde çizgiler birazcık dışa taşmalı.

Önce silik çizgileri oluşturulmalı sonra kesit ve yakında duranlar gittikçe daha kalın ve koyu kalemlerle ifade edilmeli.

İnsan eklemek eskizi daha canlı kılacaktır.

Markerları kullanarak betonun griye, ağaçların yeşile, güneş gelen yerleri sarıya boyayarak renk atıp canlandırabiliriz.

Yazı yazarken büyük harfler tercih edilmeli.

Tek tek çizgileri oluşturarak harfleri oluşturabiliriz.

Harfler birbiriyle olabildiğince aynı aileden gibi gözükmeli, örneğin P ile B nin üst kısımları aynı olmalı.

Genel olarak 1/3 lük oran kullanılmalı.

Harfler kare olmalı.


CE’s Mimarlığın; Mimarlık sayfasına göz atmayı unutmayın!


Kaynak:

Francis D. K.Ching, Architectural Graphics, (New York, United States: John Wiley & Sons Inc, 2015), 272.
https://www.lifeofanarchitect.com/architectural-sketching-or-how-to-sketch-like-bob-borson/
https://www.archdaily.com/171029/house-on-the-bluffs-taylor-smyth-architects/5015cdda28ba0d5a4b000ff5-house-on-the-bluffs-taylor-smyth-architects-sketch?next_project=no
https://www.lifeofanarchitect.com/sketching-out-a-design-solution/