Paylaş

Mimari Eskiz Nasıl Yapılır

Mimari Eskiz Nasıl Yapılır

Eskiz; taslak, müsvedde anlamına gelen ve dilimize Fransızca’ dan geçmiş bir kelimedir. Mimarlar tasarım sürecinde, zihnindekileri grafiğe aktarmak için pek çok yol izler. Bu, bilgisayarları kullandığımız teknolojik bir yol da olabilir, ellerimizi kullandığımız sezgisel ve deneysel bir yol da olabilir. Belli bir süje hakkında çizim yaparken önemli olan tek şey form ve formun kontur hatları değildir. Süjenin hangi yönlerinin ilginizi çektiğini sorgulamak; kağıda aktarılanı daha güçlü yapmaya yarar.

Mimari Eskize Başlarken:

Görüntüyü inceleyip gözlerinizi kapattığınızda aklınızda kalan baskın imgeleri hayal edin ve görüntünün ne kadarının kağıtta olması gerektiğiyle ilgili seçici olun. Kağıda baktığımızda önemli olan optik görüntünün yansıması değildir, o görüntünün kişinin zihninde bıraktığı izlenimdir.

Düzensiz ve Titrek Çizgiler

Bileğin ve dirseğin açısı değişmeden, yalnızca kol hareket ettirilerek çizim yapılmalıdır. Hareketi kolla sınırlandırmak daha düzensiz ve düz çizgiler elde etmeyi sağlar. Düzensiz çizgiler ise; daha akıcı bir çizim elde edilmesine yardımcı olur. Düzensiz çizgilerin daha güçlü gözükmesi için çizgiler; çizen kişiye doğru çekilmelidir. Çizgilerin kesişim noktalarından taşması da dikkat edilmesi gereken diğer unsurdur.

Çeşitli Çizgi Vurguları

Kalemin tutulduğu yer değiştirilerek çizgi çeşitliliği yaratılabilir. Mimari eskize yeni başlandığında; kalemi ucundan tutup kalem üstünde daha fazla hakimiyet sağlanmalıdır. Kalemin tutulduğu açıyı değiştirmek tek kalemle çok çeşitli vurgular elde edilmesini sağlar.

Son olarak şu bilinmelidir ki; mimari eskizin özünde kısıtlamalar yoktur, izlenmesi gereken bu yolları katalizör olarak kabul edip pratik yaparak, her mimar kendi yolunu çizebilir.

Kaynak:

Francis D. K.Ching, Architectural Graphics, (New York, United States: John Wiley & Sons Inc, 2015), 272.
https://www.lifeofanarchitect.com/architectural-sketching-or-how-to-sketch-like-bob-borson/
https://www.archdaily.com/171029/house-on-the-bluffs-taylor-smyth-architects/5015cdda28ba0d5a4b000ff5-house-on-the-bluffs-taylor-smyth-architects-sketch?next_project=no
https://www.lifeofanarchitect.com/sketching-out-a-design-solution/