Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses izolasyonu sağlamak için yapılarda kullanılacak ses yalıtım malzemeleri özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Bir ürünün yoğunluğu arttıkça hem hava doğuşlu sesler hem de darbe sesleri için yalıtım gücü de artar. Düşük yoğunluklu malzemeler yeterli ses yalıtımı sağlamazlar.
  • Sert malzemeler yüksek yoğunluğa sahip olsalar bile darbe seslerini yalıtamazlar. Esnek malzemelerin darbe seslerini yutma özellikleri daha yüksektir.
  • Malzemenin açık hücrelere sahip olması (lifli ya da granüllü yapı) hava doğuşlu seslerin yalıtım performansını arttırırken, kapalı hücrelere sahip olması titreşimleri sönümlemesini sağlayarak darbe sesi yalıtımında etkinliğini arttırır.
  • Özellikle zeminde kullanılan ürünler sürekli olarak yüke ve darbeye maruz kalırlar. Zaman içerisinde meydana gelen çökme, malzemenin orijinal yapısını bozarak ses yalıtım özelliğini yitirmesine yol açar.
  • Lifli ya da sentetik malzemelerin neredeyse tamamı neme ve küfe karşı dayanıksızdır. Nem, küf ve bakteri oluşumları zamanla malzemenin yapısını bozar, malzemenin yalıtım gücünü yitirmesine yol açar.
  • Özellikle döşeme altına kullanılan ürünler yangına karşı dayanıklı olmalıdır.

Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Cam Yünü – Ses Yalıtım Malzemeleri

İnorganik bir hammadde olan silis kumunun yüksek basınç altında ergitilerek, elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Darbe sesi ve hava doğuşlu seslerin yalıtımında kullanılır. 

Ses yalıtımı uygulamalarında özel kaplamalı şilteler ve levhalar ile kaplamasız cam yünü levhalar kullanılabilir.

Taş Yünü – Ses Yalıtım Malzemeleri

İnorganik bir hammadde olan bazalt ve diabez taşlarının yüksek sıcaklıklardaince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. 

Darbe sesi ve hava doğuşlu seslerin yalıtımında kullanılır. Ses yalıtımı uygulamalarında kaplamasız olarak veya alçı levha ile kompozit olarak üretilen özel taş yünü levhalar kullanılabilir.

Ahşap Yünü (Heraklit) Levhalar

Ahşap talaşının belirleyici bir bağlayıcı ile sıkıştırılarak levha halinde değişik yoğunluklarda üretilen açık gözenekli bir yalıtım malzemesidir. Ses yalıtım malzemesi olarak kullanılan heraklit malzemesi kavak ağacından imal edilir. 

Yüksek oranda ses yalıtımı sağlayan heraklith malzemesi, odun talaşı, taş yünü, çimento ya da polistren köpük ile birleştirilir. Hava doğuşlu seslerin yalıtımda kullanılırlar.

Kalıptan çıkmış ahşap yünü levhalar, kenarları düzeltildikten sonra kullanıma hazır hale getirilir. Nem, küf ve mantar oluşmasını engeller, inşaat maliyetlerini düşürür.

Melamin Köpüğü

Üre ve formaldehitin ısı ve basınç altında karıştırılması ile elde edilen melamin reçinesinin bileşenleri, malzemeye istenen formun verilebilmesi için kalıba dökülür. Hava doğuşlu seslerin yalıtımında kullanılırlar.

Akustik Lamine Cam – Ses Yalıtım Malzemeleri

En az iki cam plakadan ve 1 PVB (polivinil butiral) tabakadan oluşan akustik lamine camlar, gürültü düzeyi yüksek ortamlarda etkili ses yalıtımı sağlamak amacıyla özel olarak geliştirilmiş ses yalıtım camlarıdır. Akustik lamine camlar, gürültü ve ses kontrol camlarıdır.

  • Dışarıdaki gürültü düzeyi, normal sakin bir ortam düzeyine indirilerek bireylerin yaşam kalitesini arttırır.
  • Gürültünün insan sağlığına olan zararlı etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunur.

Fotoğraf Kaynak: Shutterstock