Prefabrik Ev Nedir ve Nasıl Yapılır?

Prefabrik evlerin yapımı ve tarihi

Prefabrik ev, fabrikalarda önceden üretilen ve daha sonra montajı yapılan bir tür konuttur. Yapı elemanlarının saha dışında üretildikten sonra şantiyede üretilmesine prefabrikasyon denmektedir. Bu yapım yönteminin avantajı; inşaat sürecini kısaltması ve maliyeti düşürmesidir. Ayrıca sürekli değişkenlik gösteren günümüz koşullarında, taşınabilir veya dönüştürülebilir evlerin varlığı sürdürülebilir mimariyi desteklemektedir.

Bu tekniğin kullanımı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tavan yapsa da aslında geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Roma ordularının; gözlem için kurulan geçici yapıların parçalarını savaş alanına kadar yanlarında taşımaları bu yapı tekniğinin ilk örneğidir. Ancak bilinen ilk prefabrik ev ahşap panellerden yapılmış olup, İngiltere’den Massachusetts’e balıkçı evi olarak kullanılmak üzere 1600’lerde yola çıkmıştır.

Prefabrikasyonun modern evlerde kullanımı 1908 yılında Sears Modern Evler kataloğuyla başlamıştır. Sears, Roebuck & Company şirketi, 30 yılı aşkın süre boyunca 400 farklı tasarıma sahip 75 bine yakın prefabrik ev satmıştır. Kullanıcıların evleri katalog üzerinden seçip sipariş verdiği bu sistem kişiselleştirilmiş yapıların hızlı ve ucuz bir şekilde teslim edilmesini sağlamıştır.

Prefabrik evler panel veya modüler olarak üretilebilir. Panellerle çalışmak esneklik, modüllerle çalışmak zaman kazandırmaktadır. Modüler evler, fabrikada üretilen modüllerin çeşitli varyasyonlarla sahada birleştirildiği yapılardır. Modüller sıralı olarak dizilebilir, üst üste yerleştirilebilir veya kullanıcının ihtiyacına yönelik yerleşim planı oluşturulabilir.

Prefabrik ev için ruhsat zorunlumudur?

Prefabrik evlerin yapımında ruhsat alınması zorunludur. Üretim ve inşa süreci kısa süren bu yapı tekniğinde tüm yapılarda olduğu gibi ön çalışma yapmak gerekmektedir.

İhtiyaçların, bütçenin ve üreticinin eşzamanlı olarak belirlenmesi daha iyi ve sorunsuz sonuçlar almayı sağlar. Şantiyede yaşanan öngörülemeyen sorunlar prefabrik evlerde yaşanmaz, üretim fabrikada kontrollü bir şekilde yapılmaktadır.

Tek ailenin oturacağı bir prefabrik evin üretimi 1 haftadan kısa, kurulumu ise 2-3 gün sürmektedir. Nakliye faktörü bazı durumlarda kısıtlamalara gidilmesine neden olabilir.

Nakliyeyi yapacak tırın boyutları panel yüksekliklerini belirlemede önemlidir. Vinçler yardımıyla zemine oturtulan evin az sayıda çalışanla montajını yapmak mümkündür.

Prefabrik evlerin geleceği

Günümüzde; CAD yazılımları, 3 boyutlu baskı makinelerinin mimaride kullanılmaya başlaması ve robot programların gelişmesi prefabrik yapıları ileriye götürecek unsurlardandır. 

Özellikle büyük şehirlerde yapılaşmanın artması, insanları ihtiyaçlarından fazlasını kullanmayı tercih etmeyecek şekilde etkilemektedir. Salgının getirdiği izole mekan ihtiyacı da prefabrik evlerle sağlanmaktadır. Kısaca prefabrikasyon; sürdürülebilir, ekonomik ve hızlı bir çözüm olduğu için yıllarca tercih edilmiş ve yapı sektöründeki yerini sağlamlaştırmıştır.

mimarlık sayfamıza göz atın

KAYNAKLAR

Fotoğraflar

  • https://unsplash.com/ 

Yazılar

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Prefabricated_home
  • https://tr.qwe.wiki/wiki/Sears_Catalog_Home
  • http://searsarchives.com/homes/
  • https://katus.eu/learn/courses/modern-modular-homes-dream-or-reality
  • http://www.searsarchives.com/homes/1908-1914.htm
  • https://katus.eu/learn/courses/how-prefab-homes-are-built
  • https://www.britannica.com/technology/prefabrication