Müzikal Nedir?

Müzikal, özel bir kurgusu olan, diyalogların müzik ve dans eşliğinde sunulduğu sahne gösterisidir. Opera ve dans gibi başka teatral formlarla iç içe geçmiştir.

Orkestra çukuru, sahne ve izleyici ile olan ilişkiler açısından operayla benzerlik gösterir. Ancak bunlardan, hareketlerin, müziklerin ve diyalogların eşit derecede önem taşımasıyla ayrılır.

Gelişen teknoloji ile birlikte; orkestranın video sistemi etkileşim sağlayarak sahneden uzak özel tasarlanmış başka bir odada yer alması söz konusu olmuştur.

Bazı büyük mekanlarda, gösteri büyük ekranlara yansıtılarak uzakta oturan izleyicilerin de gösteriyi rahatlıkla takip etmesi mümkün olmuştur.

Elektronik seslendirme olan salonlarda yutucu yüzeyler kullanılmıştır.

Önce İngiltere’de Gilbert ve Sullivan’ın, Amerika’da Harrigan ve Hart’ın eserleri, bunların ardından Edwardiyen müzikal komediler  ve George M. Cohan gibi Amerikan sanatçı ve prodüktörlerin eserleri müzikal tiyatro tarihinin başlangıcını oluşturmuşlardır.

20. yüzyılın başında Princess Tiyatrosu’nun müzikalleri ve Of Thee I Sing gibi şovlar revülerin ve diğer eğlence şovlarının çok ötesine geçerek Show Boat ve Oklahoma! gibi çığır açan eserlerin üretilmesine sebep olurlar.

West Side Story, The Fantastics, Hair, A Chorus Line, Les Misérables, The Phantom of the Opera, Rent, The Producers ve Wicked bugün akıllara kazınmış en ünlü sembolik müzikallerin yalnızca birkaçıdır.

Akustik sayfamıza göz atın

KAYNAKLAR

Fotoğraflar

  • https://unsplash.com/